Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ensignette firmy Houghtons

25. 4. 2008

 

Obrazek

 

Fotoaparát Ensignette byl navržen švédským inženýrem Magnusem Neillem. Niell už dříve představil několik vysoce úspěšných typů, z nichž asi nejznámější je fotoaparát ve tvaru kapesních hodinek s obchodním názvem 'Ticka', vyráběný v Británii firmou Houghtons Ltd. Ve stejném designu byl vyráběn také v Americe firmou Camera Co. New York, která jej prodávala pod názvem "Expo" a v Japonsku  firma Ueda Shashinki Ten pod názvem "Moment".

Koncepci přístroje si Neill nechal patentovat v roce 1907, což je také uvedeno na přední straně kamery, nicméně v tomto roce ještě nebyla představena veřejnosti. Stalo se tak na konci roku 1909, pravděpodobně s plánem dosáhnout větších prodejů na předvánočním trhu. "Ensignette" měřil jen 45 x 96 x 20 mm ve složeném stavu a byl koncipován pro použití negativů 55 x 27 mm. Byla to první britská celokovová kamera, která také používala zcela novou velikost filmu, což bylo pro výrobce – firmu Houghtons, určité riziko. Nicméně firma si byla jistá kvalitou této konstrukce a její prodej byl podporován masivní reklamou jak v celostátním tisku tak i ve fotografických časopisech.
První modely byly vyrobené z černé smaltované mosazi s niklovanými bronzovými doplňky. Ze začátku byly vyráběny dva modely, No.1 s f/11 achromatickým meniskovým objektivem a No.1x s "Ensign" anastigmatickým objektivem f/5.6. Vzápětí byly vyráběny další dva modely, No.1b s Cookovým anastigmatem f/5.6  a No.1g s objektivem Goerz Syntor f/6.8 . Ani jeden z prvních modelů neměl možnost zaostřování.

Začátkem roku 1912, povzbuzena obchodním úspěchem Ensignette –britský časopis Amatérský fotograf odhadoval počet prodaných exemplářů na desítky tisíc - a také stále rostoucí popularitou malých kapesních přístrojů, firma Houghtons představila novou verzi. Nový model byl nazýván No.2 Ensignette, a umožňoval exponovat šest snímků 3x2 palce na novém typu svitkového filmu. Fotoaparát byl určen fotografům, kteří preferovali větší formát a stál 50 šilinků, jedna rolička nového filmu E2 stála 1 šilink. Přístroj byl o málo větší než  Ensignette No.1.

Úspěch Ensignette umožnil firmě Houghtons uzavřít obchodní smlouvy s obchodníky po celém světě. V Americe to byl G. Gennert, který měl obchody v New Yorku, Chicagu, Los Angeles a San Franciscu. V Austrálii Houghtons najmul k prodeji firmu Harringtons. O něco později byla založena společnost Houghton-Butcher (Eastern) Ltd. která prodávala kamery Ensign v Indii, s hlavní kanceláří v Kalkatě. Existovaly dokonce katalogy s cenami v rupiích. V Japonsku prodávala firma Asanuma & Co kompletní výrobní program kamer Ensign, včetně Ensignette a vydávala překrásné katalogy. Ensignette se stala tak populární, že v 1913 firma Kodak poprvé v historii učinila naprosto bezprecedentní krok a začala vyrábět film ve formátu vhodném pro tyto kamery - jediný případ, kdy Kodak vyráběl film specificky určený pro použití v přístroji konkurenčního výrobce. Film Kodak 128 měl formát pro Ensignette No.1 a Kodak 129 pro No.2. Z toho si lze dovodit, jak nesmírně populární byla v té době Ensignette na trhu fotografických přístrojů. Kodak sám nikdy nevyráběl kameru, která by používala tento formát filmu a přesto se mu ekonomicky vyplatilo investovat do jeho výroby – tak velká byla poptávka trhu.